![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjsnIqNAqdMz-ex1CcVCynk4C6rqQTlAuxzwZXPSKGxAWOXufraG66vdUQGeEEvyKXTuRxSdhtMRYvDd-Vu1plibc5zdhK_nKvaJaRLJJhuizKWZ4GPcd5SvhzDGD33l53_ofreHmVW-KY1/s400/Rice+in+Pan.jpg)
So here's the tip, I prefer jasmine rice as my long grain rice of choice. If you seek out an international market in your area, which typically also sell wholesale, you can find large bags of jasmine rice for less then $1 per pound. In these economic times creativity and resourcefulness reign supreme.
Less than $1...How cheap it is! Here in Turkey it costs at least $4. I alo have an article on rice including a recipe.
ReplyDeletehttp://www.giverecipe.com/rice-with-carrot.html